Viimasel ajal on hakanud plastikpakendites kaupa väljastavad tootjad rääkima zero waste toodetest, sealjuures müües tooted üsna tavalistes plastikpakendis. Kirjeldades nullkulu sellega kui plastikust pakend viia pakendikonteinerisse või pakkudes suuremas anumas täitepakendit. Lisaks võrreldakse plastikut kui kergesti ja kiiresti lagunevat materjali võrreldes klaasiga. Kumb on loodussäästlikum, kas klaasist pakend või plastist pakend?
Plastiku taaskasutus
Plastikut valmistatakse naftasaadustest. PET plastikust pakend laguneb 50 – 80 aastat – looduses õhuga kokkupuutes, 500 – 1000 aastat – maa sisse maetuna, kuna bakterid ei tunnista toiduks plastiku põhimaterjali – polüetüleeni.
Plastikut saab kvaliteetselt ümber töödelda reeglina ainult 1 kord. Järgneva ringlusega peab selle matma maa sisse õhuvabasesse pinnasesse, kus materjal laguneb mikroplastiks järgnevad 500-1000 aastat. Loomulikult ei ole maailmas nii palju ruumi, et kõike maa sisse matta ja osa sellest põletatakse ning tulemuseks on ülimalt mürgine tuhk, mis maetakse prügilatesse ohtlike kemikaalide alale. Ausalt ei kõlas see üldse zero waste.
Klaasi taaskasutus
Klaasi valmistamiseks kasutatakse liiva, lubjakivi ja naatriumkarbonaati. Klaaspakend on nii vastupidav, et selle laugunemine looduses pole isegi hoomatav, aga siin peitubki klaasi tugevus pakendina. Klaas on materjalina hügieeniline ja kergesti puhastatav ja põhiline, et lõpmatuseni ümbertöödeldav. Klaasist ei satu keskkonda ohtlikke aineid ja ümbertöötluse käigus ei muutu materjali omadused. Klaas ei reageeri iialgi selles oleva tootega. Parimal viisil säilib nii lõhn, maitse kui ka muud omadused. Toote kvaliteet säilib seal muutumatult parimal viisil.
Tühi pakend tagasi nullkuluga?
Zero waste lahendust pakenditele pakutakse ka sellisel viisil, et saada tootjale tühi pakend tagasi. Ka meie poole pöördutakse selle sooviga üsna tihti. Klaaspakendi puhul on tõesti võimalik see puhastada ja pakendit uuesti kasutada, plastiku puhul see nii lihtne ei ole. Kasutatud plastikpurk on kergesti kahjustatav ning tihti ei saa tagastatud plastikut enam uuesti toote pakendiks kasutada.
Lisaks on kaheldav kasutatud pakendi tagasisaatmise mõttekus. Pisikest purki tagastades peab selle pakkima transpordi pakendisse, mis peab olema nii suur, et sinna peale kleepida pakikaart. Saatmisega tekib rahaline kulu ning kütusest tulenev saaste keskkonnale. Kuidas see on zero waste?
Eks igaüks teeb oma otsused vastavalt enda maailmavaatele ja ega alati ei saagi valida kui võimalust ei anta sest mis sa teed kui lemmikud maiustused on kilesse pakendatud. Oluline on jälgida oma tarbimist ja teha mõistlikke valikuid. Signe Seebid on valinud oma kosmeetika pakendamise eelistuseks aga klaaspakendi.