Tihti tekitab inimestes segadust sõna võie. Kas see on kreem? Mis vahe on kehakreemil ja kehavõidel? Kumb neist on parem? Kas kehavõie või kehakreem? Anname siinkohal lühiülevaate põhilistest kehakreemi ja kehavõide erinevustest.
Kehavõie
Tekstuurilt on kehavõie täidlasem ja tavaliselt ka kõvem kui kehakreem ning konsistents sarnaneb võiga. Kehavõide lõhn on tavaliselt püsivam kui kreemidel, kuna lõhnaaine on segunenud taimeõlidega. Kehavõid toodetakse tavaliselt baasõlide ja väärisõlide kombineerimisel ning need ei sisalda vett. Baasõlid on looduslikud taimeõlid, mida kasutatakse oluliste koostisosade nahale viimiseks ja nahal hoidmiseks. Looduslikud taimeõlid/võid on näiteks: kookos, shea, kakao, mango jt viljade väärtuslikud rasvad, antioksüdandid ja vitamiinid . Iga looduslik taimevõi erineb oma ainulaadse tekstuuri, jäikuse ja imenduvuse poolest. Baasõli ja taimevõi kombineeritakse, lisades sinna täiendavaid funktsionaalseid koostisosad ning lõhnad näiteks eeterlikud õlid, et moodustada valmis kehavõie.
Kehavõideid on efektiivsed naha niiskuse säilitajad. Lisaks kasutatakse kehavõideid naha niisutamiseks ja toitmiseks. Eriti efektiivsed on kehavõided huultel, kätel, küünarnukitel ja jalgadel, kus esineb kõige rohkem naha kuivuse probleeme. Mõned kehavõid imenduvad kiiresti, teised võivad naha tüübist ja võide koostisest sõltuvalt jätta nahale kerge õlise kaitsekihi. Kehavõiete paremaks imendumiseks tuleks kanda kehavõiet niiskele nahale peale dušši, vanni või sauna.
Kehavõideid kasutatakse ka naha kaitsmisel ekstreemsete ilmastikuolude puhul nagu miinuskraadid, intensiivne päike, tugevad tuuled, merevesi või tolm ja tubane õhu kuivus kütteperioodil jne. Kehavõiete kasulikkus tuleneb siin sellest, et võided ei sisalda vett ning taimeõlid niisutavad nahka samal ajal moodustades kaitsekihi välismõjude vastu. Seega on erinevad kehavõided hinnatud talvespordialadel, merespordialadel ning väljas töötavatele inimestele.
Signe Seepide kehavõiete valikuga saab tutvuda siin ja huulevõietega siin.
Kehakreem
Kehakreemid on konsistentsilt kergemad ja tavaliselt õhulisemad kui kehavõid. Kreemid sisaldavad tavaliselt samuti erinevaid baasõlisid ning lisaks ka veepõhised koostisosi näiteks hüdrosooli või ravimtaimede tõmmiseid. Mõnikord lisavad tootjad vaha, näiteks mesilasvaha, aga ka teatud tüüpi paksendajaid või emulgaatoreid, näiteks booraksit. Kreemis võib olla tahkeid rasvu, kuid peamiselt sisaldavad kreemid siiski vett. Vastavalt kvaliteedile on kreemis kas rohkem kasulikke taimeõlisid ja muid funktsionaalseid komponente või rohkem vett.
Kreemid imenduvad kiiremini kui kehavõided jättes naha pealtpoolt pehmeks. Kiireks ja päevaseks niisutuseks on kreemid efektiivsemad kui kehavõided. Lisaks luuakse maailmas väga palju erinevaid funktsionaalseid kreeme, mis on suunatud ühe või teise nahaprobleemi parandamiseks.
Kokkuvõtteks
Kehakreemid on väga head igapäevased niisutajad, kuid ekstreemsemates ilmaoludes viibijatel ning nahakuivusega hädas olijatel tasub kreemide asemel kasutada kehavõideid. Samuti on soovitatav keha niiskustaseme parandamiseks kõigil paar korda nädalas end peale dušši, vanni või sauna end kehavõidega kostitada.